Jak správně vybrat hypotéku?


Pokud si v dnešní době chceme pořídit vlastní bydlení a nemáme zrovna miliony na účtu, jedinou možností je právě hypotéka. Ještě před podpisem smlouvy je ale potřeba vybrat ten správný typ, sestavit rodinný rozpočet a projít si nabídky jednotlivých bank. Na co si dát pozor, na co se zaměřit a jak zvládnout nepříjemné papírování?

  1. Vyberte ten správný typ hypotéky přesně pro vaše účely

podání rukou

Jistě jste si všimli, že v bankách najdete celou řadu úvěrových produktů, které se od sebe liší typ, způsobem využití nebo třeba maximální výší půjčené částky. Jednou z nejčastějších variant, jak je možné financovat vlastní bydlení je hypoteční úvěr na bydlení nebo hypotéka na pozemek. Jedná se o účelový úvěr, jak už tedy z názvu vyplývá, peníze z něho mohou být čerpány jen za konkrétním účelem, který stanovuje smlouva. Finanční prostředky tak mohou být použity na koupi nemovitosti, stavbu, rekonstrukci nebo třeba přístavbu. V případě účelových hypotečních úvěrů se můžete setkat s velmi příjemnou úrokovou sazbou a minimálními poplatky za vyřízení. Budete však potřebovat celou řadu dokumentů, krom osobních dokladů, výpis z katastru nemovitosti, odhad nemovitosti, doklad o pravidelné měsíční mzdě atd.

uskutečněný kontrakt

Dalším typem je tzv. americká nebo také jinak zvaná neúčelová hypotéka. Peníze v tomto případě můžete čerpat na cokoliv – bydlení, cestování, studium. Pokud však chcete financovat právě bydlení, rozhodně se vyplatí účelová hypotéka, neboť nabízí příznivější úrokovou sazbu. Tento druh hypotéky má navíc mnohdy stanovenou maximální možnou výší půjčky a už nehledí na skutečnou cenu nemovitosti.

  1. Sestavte si rodinný rozpočet

Hypotéka do jisté míry ovlivní rodinný rozpočet, je tedy potřeba si spočítat maximální možnou částku, kterou jsme schopni měsíčně odvádět ze svých příjmů. Nesahejte ani po první hypotéce, na kterou natrefíte, ale nechte si vytvořit hned několik nabídek, ze kterých budete následně vybírat.