Mít svůj skleník je tak jednoduché


Mnozí zákazníci nemají představu o zelenině, které se prodává celou zimu a jaro, jaké hnojivo se pro urychlení zeleniny používalo, radši o tom možná nepřemýšlí. Někteří lidé kupují i rychlenou bio zeleninu, někteří si to z finančních důvodů dovolit nemohou. A jarní zelenina je pořádně drahá.
skleník na zahradě
Pokud patříte k těm, kteří mají svou zahrádku a zahradničení je baví, možná přemýšlí o pořízení skleníku. Neměli by dlouho váhat. Protože je nejvyšší čas si ho pořídit. Čím dříve si ho postavíte nebo necháte postavit, tím dříve můžete mít svou zeleninu vypěstovanou.
Možná namítnete, že je na to už pozdě. Nikdy není pozdě. Samozřejmě, že ideální čas na pořízení skleníku je na podzim, ale i teď, začátkem jara se můžete dočkat své zeleniny. Malé sazeničky se prodávají stále.

V současné době se prodávají už hotové konstrukce a kompletní stavebnice skleníků, které jste schopni si sami postavit během 1 – 2 dnů. Většina skleníků už má originální základnu, takže i tato starost vám odpadne. Pokud si vyberete takový typ, který podezdívku potřebuje, budete ji muset připravit do hloubky země, které nezamrzá.
salát ve skleníku
Máte tyto možnosti:
o výběr velikosti (na předpěstování zeleniny stačí plocha do 8m², pokud budete chtít rostliny přezimovat, je vhodná plocha do 12m²)
o výběr konstrukce (doporučuje se materiálhliník, protože je dostatečně nosný, s dlouhou dobou trvanlivostí a nepotřebuje žádnou údržbu)
o výběr výšky dveří(důležitá je nejenom výška, ale kvůli manipulaci s vozíkem je důležitá i šířka dveří)
o počet ventilačních oken (doporučuje se na každé 2m² jedno ventilační okno)
o volba výplní:
polykarbonát (je téměř nerozbitný, má výborné tepelné a izolační vlastnosti, proto je dobré vybírat dost silné desky, výborně rozptyluje sluneční paprsky)
sklo(může při krupobití popraskat nebo se rozbít).
sázení kaktusů
I když je skleník na vlastním pozemku považován za stavbu, povolení k němu nepotřebujete. Jen to na stavebním úřadu oznámíte. Pro skleník najděte takové místo, které je alespoň částečně chráněn proti větru. V případě, že žijete v oblasti, kde skleník může být ohrožen silným větrem, pojistěte si ho. Máte možnost si pořídit též zavlažovací systém, který vám nainstalují odborné firmy na klíč.