Klimaktérium je jen přechod do další etapy


Život ženy je určitě trochu složitější nežli život muže. Alespoň z biologického hlediska. Žena za svůj život prožije několik přechodů do jiných neboli změněných stavů. A nemusí se jednat jen o těhotenství, které se nabízí jako první. Nejprve se holčička stává slečnou – dostává první menstruaci. Sotva se z toho vzpamatuje, přichází první těhotenství. Je pravda, že dnešní ženy už tolik nespěchají.
starší žena
§  Ale ono je to asi v jednom ohledu jedno, jestli otěhotní ve dvaceti nebo ve třiceti.
§  Opět je to velký zásah do jejího těla.
Když se popasuje s porodem a výchovou dítěte, přichází poslední přesun do další fáze života. A tentokrát už se jedná opravdu o přechod. Mnoho žen děsí už jen to samotné slovo – přechod. Jako by se najednou stávala někým jiným. Lékaři mají na tento stav ještě několik pojmenování. Ale klimaktérium asi také nezní příliš povzbudivě. Zato pojem „reprodukční klid“ dává zvláštní jistotu, že to nebude nic tak hrozného. Je to pravda v případě, že se budeme snažit se s některými příznaky popasovat tak, aby nás příliš netrápily.
babička a dědeček

Určitě si s tím poradíte

Jako první znamení se asi objeví vynechávání měsíčků. Po tomto příznaku se mohou dostavit některé psychické známky toho, že se s naším tělem něco děje. Těmto příznakům se říká akutní a projevy jsou nepříjemné jak okolí, tak i samotné ženě.
§  Přicházejí
–         změny nálady
–         podrážděnost
–         ztráta sebedůvěry
–         úzkost
–         deprese.
Tyto nepříjemné stavy mohou vést i k přejídání a pak se vše stává pomyslným začarovaným kruhem. Žena si nepřipadá přitažlivá, protože je přesvědčena, že ztrácí svou ženskost. Někdy se to snaží vyřešit přejídáním nebo sklenkou alkoholu. Pak nabývá na váze a začne si připadat dvakrát nepřitažlivá. Nečekejte tedy na to, až spadnete do tohoto koloběhu. Každý ženský lékař dovede jistě pomoci, jak si s klimaktériem poradit.