Jak dopravit na trh rajčatovou šťávu



Říká vám něco rajčatová polévka nebo rajská omáčka? Někteří lidé tyto pokrmy odmítají, jiní je milují. Co byste však všichni měli vědět, je lepší vstřebávání a využití cenných látek, které se v rajských jablíčkách nacházejí, po tepelné úpravě. Mohli bychom tedy zjednodušeně říci, že rajčata jsou nám prospěšná jak čerstvě utržená z keříku, tak i v podobě rajčatové šťávy nebo pyré.

čerstvá rajčata

Naštěstí je pěstitelů této skvělé zeleniny velmi mnoho a nemusíme ji ani dovážet ze zahraničí, ostatně velký zájem je zejména o plody z místních zdrojů, z tuzemska. Lidé v naší zemi stále více důvěřují farmářům, kteří pěstují zemědělské produkty v BIO kvalitě, podobně, jako to provádí již desítky let v Maďarsku na téměř půl milionu rodinných farem.

Co je však velmi důležité, ba přímo klíčové, je po sklizni zvládnout i přepravu zboží na trh. Jestliže pěstujete rajská jablíčka ve větším množství, a jde o celkovou hmotnost v tunách, nikoli v kilogramech, bude zapotřebí mít k dispozici i patřičně velké nádoby. K tomu se velmi dobře hodí IBC kontejner 1000l. Jedná se o skládací plastovou nádobu, dobře stohovatelnou až do výšky pěti pater, s patřičnou nosností přibližně pět tun. IBC kontejnery se pokládají na sebe na přepravní plastové palety o stejné nosnosti a s nimi pak putují v přepravních vozidlech na trh.

sklizeň rajčat a česneku

Výhodou plastových kontejnerů je kromě vysoké pevnosti, nosnosti a dlouhé životnosti zejména jejich snadné využití. Dovnitř se vždy vloží vyměnitelná (jednorázová) plastová fólie a vše probíhá v maximální čistotě vzhledem k velmi snadnému čištění samotných kontejnerů i palet. Tímto způsobem přepravíte na trh velice rychle jakékoli zemědělské produkty, zejména ty v tekutém stavu, přičemž kontejnery lze umístit do chladicích i mrazicích zařízení. Plast dobře odolává vyšším i nižším teplotám při skladování a přepravě.