Časté chyby při sjednání hypotéky


Ceny dnešních nemovitostí sahají mnohdy do astronomických výšin, není se tak čemu divit, že mnoho lidí pro zrealizování snu o vlastním bydlení, musí nejprve navštívit banku. Sjednat výhodný úvěr nemusí být v dnešní ne příliš příznivé situaci nikterak těžké, přesto najdeme v nabídkách nejrůznějších bank rozdílné úvěrové produkty. Jak tedy vybrat tu správnou hypotéku na míru, která bude vyhovovat přímo nám? Je lepší sáhnout po klasické hypotéce na bydlení nebo naopak zvolit o něco více benevolentní americkou hypotéku?

úroková sazba

Chybovat je lidské, není se tak čemu divit, že každý z nás se dennodenně dopustí nevědomky celé řady chyb. Až zpětně zjistíme, jaký dopad budou na náš budoucí život mít. Některé jsou malé, mnohdy nepodstatné, jiné dokáží náš budoucí život ovlivnit na hodně dlouhou dobu. Některé chyby nás mohou stát spoustu peněz a v nejhorším scénáři nás přivézt až na okraj existenčních problémů, které mohou zasáhnout nás i naší rodinu. I takové následky mohou přinést chyby, kterých se dopustíme při sjednávání hypotéky.

Tady je výčet těch nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouští běžně:

  • První nabídka je tou nejlepší

Klasický scénář, chceme hypotéku, zamíříme si to do nejbližší pobočky naší banky, podepíše smlouvu a hotovo. Je to pochopitelné, často spoléháme, že banka, u které máme účet, i několik desítek let nám nabídne tu nejvýhodnější nabídku. Jenže to je právě ta chyba.

  • Nedbalé prostudování podmínek smlouvy

Podmínky hypotečního úvěru jsou velmi složité a každá banka k takovému úvěru přistupuje trochu odlišným způsobem. Prostudujte si tedy podrobně všechny podmínky banky. Včetně těch, které blíže určují vyplacení peněz.

podpis smouvy

U některých bank můžete čerpat veškerý objem peněz z hypotéky najednou, jiné je postupně uvolňují podle průběhu stavby. Samozřejmostí je pak veškeré dokládání výdajů spojených se stavbou či rekonstrukcí.