Dům versus byt


Adekvátní volbu bydlení řeší za svůj život nejméně jednou snad každý z nás. Někdo i více než jednou. Pro mnohé může být rodinný dům splněním snu. Pro jiné naopak je ideální bydlení v bytě. Pro koho je vhodné bydlení v domě a naopak?

dům se zahradou

Na základě jedné odborné psychologické studie vyplývá, že pro výběr vlastního bydlení hraje významnou roli a má vliv prostředí, ve kterém člověk vyrůstal coby dítě. Jestliže jako dítě byl jedinec spokojený s danou situací ohledně bydlení, převážně volí stejně či obdobně. Jsou tací lidé, kteří vyrůstali v rodinném domě a neumí si život představit jinak. Bydlení v bytě je doslova děsí. Naopak jsou i tací, co vyrůstali v rodinném domku, ale z jakéhokoliv důvodu v osobním dospělém životě preferují bydlení v bytě. A pak jsou samozřejmě situace, kdy není reálné se více rozhodovat, ale musí se vzít to, co je k dispozici, co si člověk může nejen po fnanční stránce dovolit.

Peníze v hlavní roli nejen při volbě

O důležitosti financí netřeba více hovořit. Peníze hrají podstatnou roli při rozhodování, i když dnes už lze vše řešit. Pokud nedisponujete potřebnou finanční částkou a toužíte přesto po reálném bydlení v rodinném domku, můžete tento svízel řešit za pomoci hypotéky. Hypotéka je tak pro takřka většinu populace řešením, jak bydlet co nejdříve ve vlastním. Stejně tak tomu je i v případě bydlení ve vlastním bytě. Bydlení je takto optimálním řešením, než zbytečně platit za bydlení v podnájmu.

Přestože pro mnohé na první pohled může být lákavá pořizovací cena staršího rodinného domku, která se tak jeví jako výhodnou a zejména přijatelnou formou, je třeba být na pozoru. Zejména při pořízení rodinného domu je třeba myslet i na další finančí výdaje. A o starších domech to platí dvojnásob. Zde téměř vždy je potřebná investice do rekonstrukce apod. Vždy je třeba si dát na papír klady a zápory. Nechat si dostatečný čas na promyšlení a případné zjištění veškerých potřebných detailů s tím souvisejících.

otevřené okno

Kompromis coby adekvátní řešení

I když povětšinou vychází nejen po finanční stránce lépe pořízení bytu, jde to vyřešit i kompromisem. Zejména jestliže toužíte po vlastní zahrádce pro trávení odpočinku s knížkou nebo pěstování bylinek apod. Můžete si pořídit vlastní bydlení v bytě a vlastnit malou rekreační nemovitost. Tím si tak budete moci dopřát výlet a užití si přírody a vždy se vracet do čistého a uklizeného bytu.

Soukromí je prioritou?

Jestliže je však pro vás soukromí na prvním místě a neumíte si představit bydlení v bytě. Splnit sen v podobě vlastního rodinného domu je reálné, neboť vždy je nějaké řešení a může být i snadnějším krokem, než se někdo může domnívat