5 cest k efektivních výuce angličtiny


V dnešní době je prakticky nutnost umět hovořit v minimálně dvou jazycích. Tím druhým se myslí samozřejmě anglický jazyk. Bez něj se totiž nikde nedorozumíte, ani v našem hlavním městě. Studenti základních a středních škol mají výhodu, že výuku angličtiny mají jako povinný předmět. Co mají však dělat lidé, kteří naopak hovořit v této řeči neumí, nebo jim to nejde? Vyzkoušejte tyto metody výuky!
panáček s bublinou
1. Obklop se angličtinou
Nejdůležitější je, abyste se doslova obklopili anglickým jazykem: čtěte knihy, časopisy a články. Rozhodně vám může pomoci, když si nastavíte zařízení, co běžně používáte, aby na vás chrlily anglická slovíčka. O jaké zařízení se jedná? Mobilní telefony, počítače, tablety či samotné televize atp.

2. Poslouchej to!
Když byla zmínka o každodenně využívaných zařízeních, snažte se sledovat své oblíbené filmy a seriály rovněž na stejné vlně. Pokud nebudete rozumět určitým dialogům a slovíčkům, zapněte si titulky. Ačkoliv to bude během sledování vaší zábavy poněkud otravné, mějte na obrazovce titulky s anglickým přepisem a během koukání si překládejte ta slova, kterým nebudete rozumět.

3. Kouzlo počítačových her
Mnoho počítačových her je tvořeno převážně v angličtině. Pokud nejsou, zajisté budou mít její překlad. Videohry jsou asi dnes nejlepším způsobem, jak rychle pochytit nová slovíčka, rozhovory, a využívat je v praxi. Vzhledem k tomu, že v těchto videohrách jde především o děj, nezbývá vám nic jiného, než se přizpůsobit, překládat si slovíčka, abyste porozuměli ději, a když se opakují, zapamatujete si jej snadněji.
děvče čtoucí knížku v angličtině
4. Běž studovat
Za předpokladu, že vám nevyhovuje studovat samotní a potřebujete učitele, který vás bude vést, promyslete možnost jít studovat na speciální jazykovou školu. Je pravda, že zkušební hodiny jsou zdarma, ale rozhodně při studování na škole tohoto typu zapláče vaše peněženka. Jednotlivé kurzy a hodiny rozhodně nejsou za hubičku. Nicméně při studiu máte kolem sebe sociální kontakt v podobě studentů, se kterými můžete procvičovat svoje schopnosti.

5. Osobní kontakt
Velmi důležité je mluvit, mluvit a zase mluvit! Navazujte konverzace v rodilými mluvčími. Nechte se vést během těchto dialogů. Ze začátku budete nejistí, ale v průběhu času, kdy se poučíte z vlastních chyb už tak moc chybovat nebudete, ne-li vůbec. Využijte možnosti internetových stránek, tedy portálů, kde máte šanci si povídat s lidmi z různých koutů světa. Jednou takovou webovou stránku je třeba InterPals – zde si založíte profil, vyplníte o sobě nějaké informace, včetně toho, jaký jazyk aktuálně studujete a zahajujete chaty nebo odpovídáte na zprávy ostatním lidem. InterPals je skvělé místo, kde si můžete najít nové přátelé z různých koutů světa.
Tabule s Do you speak English

V případě studia nemusí jít jen o internet. Ve větších městech lze bez problému najít cizince, kteří vás mohou oslovit nebo vy je. Záminek k zahájení rozhovoru je spousta. Podstatné je mluvit, poslouchat, stále cvičit a pořád učit. Každý den můžete objevit nová a nová slovíčka.