Věda v létě aneb prospěšné aktivity pro děti


Ačkoliv děti na léto napjatě čekají celý rok, z pohledu rodičů není na co se těšit. Připravovat pro dětí celé dva měsíce jiný program, než je televize, válení se na gauči, sezení u počítače a jídlo není nic jednoduchého. Pokud však naplníte dětské dny aktivitami, které jsou zábavné a přitom prospěšné životnímu prostředí, možná letní prázdniny nebudou taková výzva. Nabízíme pár tipů, jak tohle léto obléknout do zeleného eko stylu!
 tříděný odpad
Zelená párty?
Držte se dál o jednorázových oslav a radši uspořádejte vlastní, ekologickou! Jen Američané vyhodí každý rok tolik papírových a plastových vidliček, talířů a kelímků, že by vyrovnané do řady 300x obkroužily rovník! Místo toho použijte ubrousky či podložky, které můžete vyprat a použít znovu. Hosté ať si koukají přinést vlastní talíře a sklenice, ať snížíte množství odpadu.
Co je lepší na grilování, propan nebo uhlí? Nedávné studie potvrdily, že LPG je, překvapivě, mnohem účinnější nejen jako palivo, ale i pokud ho chceme použít k vaření. Cenově je navíc o poznání dostupnější a ekologičtější, na každé benzínové pumpě vám ho za pár korun doplní.
Ani o zábavu nemusí být nouze – vyrábějte origami z recyklovaného papíru, vyrobte si pár šikovných věciček podle návodů (např. Crafting a Green World) nebo udělejte vegetariánskou grilovačku.
Postavte si troubu na solární pohon
Využijte všudypřítomného letního slunce a postavte si solární troubu na výrobu chutných pokrmů! Pro tento vědecký projekt nebudete potřebovat nic jiného, než běžné domácí náčiní a krabici od pizzy. Využít ji můžete například pro přípravu sýrových rolád, čokoládového fondue, nachos, pečených jablek se skořicí a mnoho dalšího. Vaše děti se budou zaručeně bavit! Kompletní návod naleznete na internetu, stačí zadat: „Build a Solar Oven“.
ochrana přírody
 
Houpací síť z plastových sáčků
Ti zodpovědní z nás cítí při pohledu na množství plastových sáčků použitých v kuchyni vinu. Samozřejmě, mohli byste je recyklovat a taky měli, v tomto případě ale přichází ta zábavná část. Zaměstnejte své děti a nechte je vytvořit inovativní letní projekt – recyklovanou houpací síť, celou z plastových sáčků.
Tato DIY (Do It Yourself) činnost zahrnuje okolo 500 plastových sáčků, budete tedy možná potřebovat pomoc od jiných rodin, pokud je vaše sbírka příliš malá. Dále dvě karabiny a necelé dva metry pevného provazu. Kompletní návod najdete na webu pod hlesem „Up Swing“.