V čem je klimatizace výhodná


Tropická vedra jsou druh stresu

Na otázku: „Čím je pro nás výhodná klimatizace“ vám bude připadat odpověď až příliš dětinská. Je přece jasné, že nás chladí, a že tím pádem zvýší komfort při pobytu v uzavřeném prostoru. To je samozřejmě pravda, jenže tu máme další faktory. Extrémní letní vedro je především silný stresující faktor, tělo se mu brání termoregulačními mechanismy, zejména vytvářením potu, ale pokud se k tomu přidá vyšší vlhkost vzduchu, pot se neodpařuje a tělo se pak přehřívá, takže může dojít i k úpalu. Stres a úpal jsou dva nejhorší vlivy letních veder, což je nebezpečné zejména ve městech, kde je málo zeleně a nadbytek kladných iontů.

venkovní část klimatizace

Dá se tam namontovat ionizátor

Kladné ionty v ovzduší škodí lidskému organismu, vytváří se např. v uzavřených místnostech, kde jsou počítače, tiskárny, kopírky, velkoplošné televizory a monitory, příliš mnoho plastických hmot (koberce, lino, plovoucí podlahy a nábytek) a málo zeleně. Záporné ionty jsou naopak zdraví prospěšné a nejvíce jich je v blízkosti vodních toků a stojatých vod, v lesích a obecně všude v přírodě, zvláště pak u moře či na horách.

klimatizace na střeše domu

Do klimatizace do bytu v Praze lze namontovat ionizátor, který záporné ionty produkuje, a tím pádem se doma můžete cítit příjemněji a přiblížit si domácí atmosféru té přírodní. Zároveň zlepšíte své zdraví, a to je rozhodně důvod, proč o ionizátoru alespoň zauvažovat.

V létě chladí, v zimě zahřívá

Klimatizace může pracovat i v opačném režimu, kdy vzduch v místnosti zahřívá, hodí se to zejména v mezidobí, kdy ještě není vhodná chvíle uvádět do provozu plynový kotel, anebo pracně topit dřevem v krbu. Ocení to i lidé v městských bytech s centrálním vytápěním v situacích, kdy stále není venku dostatečně chladno pro zahájení topné sezóny, přičemž v bytech už je poměrně nevlídno. A co je podstatné, k vytápění vám postačí pouze nastavit termostat, nepotřebujete štípat dřevo a zatápět v krbu, i když je samozřejmě krbové vytápění vzhledově i pocitově velmi atraktivní.