Zlomená kostrč sroste sama


V zimním období nás většinou ohrožuje zvýšené nebezpečí, že si domů přineseme nějaký nepříjemný bacil. Nejvíce je asi rozšířená chřipka. My ale nejsme ohroženi jen poletujícími bakteriemi a bacily. Nebezpečí číhá doslova na každém kroku.
· Stačí neposypaný chodník a neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat.
· Jeden nešťastný pád může mít za následek například naraženou kostrč anebo výron kotníku.
Bylo by omylem si myslet, že jsou tyto úrazy jen výsadou zimního období, a tudíž se nám od jara až do podzimu úspěšně vyhýbají. Naopak. Při letních túrách po horách jsme ohroženi naprosto stejně.
· Jak poznat, že po pádu nemáme „jen“ naraženou kostrč, ale že je zranění mnohem vážnějšího charakteru?
o Zlomenou kostrč poznáme díky ostré bolesti, která se znatelně projeví při sezení, vstávání ze sedu nebo při ohýbání se do předklonu.
o Další bolestivé projevy mohou přijít při vyprazdňování anebo při pohlavním styku.
o Někteří pacienti mají také pocit, že se nemohou pořádně nadechnout.
osoba na posteli

Postup při podezření na zlomeninu kostrče

Jak se toto zranění léčí? Je jasné, že do sádry se asi tato část těla dát nemůže. Jestliže se jedná o lehčí případ, kdy je tato část naší kosterní soustavy pouze naražena, pak bude stačit, pokud zůstanete několik dnů v klidu a teple a pomalu se budete opět rozhýbávat. V případě zlomeniny je to trochu komplikovanější.
· Většinou sice tento kosterní výrůstek znovu přiroste bez problémů, ale přesto je nutné vyhledat lékaře, který určí diagnózu.
· Další postup bývá většinou repozice kostrče a klidový režim pacienta.
· Pokud lékař uzná za vhodné, může se přistoupit i k rehabilitaci okolních svalů a páteře.
pád kluka
Operace přichází na řadu jen ve výjimečných případech a spíše se situace řeší léky proti bolesti a otoku.Čtyři týdny se vynechá sezení a jiné bolestivé pohyby a opět je vše v pořádku.