Jak se rozhodnout, kterou vysokou školu studovat?


Léta středoškolského života jsou nenávratně pryč, a pokračování ve studiu se mnoha lidem zamlouvá více, než hledání zaměstnání. To je pochopitelné, jelikož diplom z univerzity slibuje lepší finanční ohodnocení a pracovní podmínky v budoucnu. Je tomu ale vždy tak?
Reálnost či nereálnost tohoto příslibu se z velké části odvíjí od toho, který obor chcete studovat, a často i na které škole. Proto stojí za to věnovat výběru oboru i univerzity dostatek času a pozornosti. Nakonec je to rozhodnutí, které zásadním způsobem ovlivní Váš život v budoucnu. A pokud nevíte, kde s výběrem začít a od čeho se odpíchnout, přinášíme Vám X tipů, které mohou rozhodování usnadnit.
veselý absolvent
1. Rozmýšlejte nad svými zájmy, vlohami a schopnostmi. To je klíčové pro nalezení takového zaměření, které vás na jednu stranu bude bavit, na stranu druhou budete mít i vyšší šanci školu dokončit.
2. Co vám dá ten který studijní obor? Zvažte, jaký užitek z něj budete mít v budoucnu, a jestli Vám tento přínos vůbec stojí za námahu, kterou budete muset vynaložit.
3. Zvolte správnou školu. Obzvlášť u některých profesí platí, že firmy preferují absolventy určité univerzity před jinými.
4. Promluvte si s kamarády a blízkými. Jejich názor pro Vás může být obohacující, protože vidí Váš život z jiné perspektivy. Navíc ti, kteří Vás znají už dlouhá léta, mohou být schopní sledovat, kterým směrem se vyvíjíte, a přidat podnětné nápady, co pro Vás může být to pravé.
5. Ideálním případem je možnost diskuze s lidmi, kteří danou věc studují. Mohou Vás upozornit na úskalí, se kterými se jako studenti můžete setkat.
devět učebnic
6. Představte si sebe v profesi, kterou pravděpodobně budete vykonávat po získání diplomu. A snažte se na to dívat realisticky, se všemi mínusy, které s daným povoláním souvisí. Pokud Vás tato představa neodstraší, nejspíše není proč váhat.