Jak funguje dávkovač chloru do bazénu


Bazén neznamená jen letní zábavu, ale také starost. Nelze očekávat, že voda zůstane bez pomoci dokonale čistá po celé léto, zvláště u venkovního bazénu. Je potřeba se o ni starat jak chemickou, tak mechanickou cestou. U té je zdaleka nejznámější a nejpoužívanější filtrační zařízení, které vodu zbaví i drobných nečistot. Patří sem také síťka na teleskopické tyči, s jejíž pomocí můžeme vybrat i větší nečistoty, jako jsou listy, větve či drobní živočichové.

Chemické čištění je však stejně důležité. I přes veškerou naši snahu se zde totiž dříve či později začnou množit nejrůznější mikroorganismy. To platí jak pro otevřené bazény, tak i pro ty uzavřené. Koneckonců je to i důvod, proč se toto opatření provádí i v profesionálních plaveckých bazénech.

čistá voda v bazénu

Zdaleka nejčastěji se k tomuto účelu používá chlor. Jedná se o jedovatou těkavou látku, nejčastěji ve formě tablet či roztoku. Ta v bazénu zahubí veškeré mikroorganismy. Problém však je, že potřebujeme, aby se uvolňoval postupně a působil tak dlouhodobě, což není zrovna jednoduché zařídit.

Proto se často používá dávkovač chloru do bazénu. Nejčastěji se jedná o plovák, který se drží na hladině a do kterého vložíme chlorovou tabletu. Díky jeho konstrukci je pod vodu ponořena pouze nejspodnější část tablety, což znamená, že tato se rozpouští postupně.

dítě plavající v bazénu

Výhodou zde také je, že největší koncentrace chloru je v tomto případě u hladiny, což je také místo, kde se díky nejvyšší teplotě vody, koncentraci kyslíku i slunečního světla řasy a sinice nejvíce množí. Díky tomu jsou likvidovány hned v počátku. Pokud bychom tabletu pouze hodili do vody, klesla by díky své váze ke dnu. Zde by se rozpouštěla celá najednou, a největší koncentraci bychom našli právě u dna. Je tedy jasné, že tento postup je mnohem méně efektivní. Samozřejmě jsou i případy, kdy se dávkovač nehodí. Obvykle se jedná o situaci, kdy ve vodě žádný chlor není nebo je již silně znečištěná. V takovém případě je nutné použít větší množství najednou. Jen tak ji totiž můžeme vyčistit.